Bajki z morałem

Bajki z morałem – bawią i uczą

Chcesz, żeby twoje dziecko wyrosło na przyzwoitego, kierującego się zasadami etyki dorosłego? Zadbaj o jego wychowanie już od jego najmłodszych lat. Prawidła moralne doskonale przyswajane są przez najmłodszych gdy przybiorą formę krótkich, pouczających opowiadań, na przykład bajki z morałem.

Bajki z morałem to doskonały sposób na przekazanie najmłodszym prawideł etycznych, którymi chcielibyśmy, by nasze pociechy kierowały się w dorosłym życiu. Krótkie opowiadania ze zwięzłą narracją mają jasny przekaz, który dzieciom łatwo przyswoić.  https://www.cosycott.pl/komplet-poscieli-do-lozeczka

Wiedzieli o tym zresztą już starożytni. Fundamentem europejskiej kultury są bajki Ezopa – greckiego pisarza, żyjącego na przełomie VII i VI wieku p.n.e. Przypisywane mu bajki z morałem oraz opowiastki o charakterze satyrycznym cieszyły się wielką popularnością wśród współczesnych i powtarzane były z ust do ust. Przetrwały do naszych czasów. Na całość składa się około 500 opowiastek. Wiele z nich wciąż cieszy się popularnością, jak choćby Kruk i wilk, bajka o ukaranej próżności.

Bajki z morałem Jeana de La Fontaine

W czasach nam bliższych bajki wciąż używane są jako narzędzia przekazywania prawd etycznych. Największym bajkopisarzem ery nowożytnej był Jean de La Fontaine. Opowieści pisał wierszem, w większości przedstawiał zantropomorfizowane zwierzęta. Każda zawierała odpowiednia naukę moralną. Francuskiemu pisarzowi przyświecał cel edukacyjny, a swoich intencji nie ukrywał, otwarcie twierdząc, że używa postaci zwierzęcych do nauczania ludzi.

Bajki z morałem pisane po polsku

Największym mistrzem polskich opowiastek umoralniających był Ignacy Krasicki. Bohaterami jego bajek są zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Treść bajki z morałem ma prowadzić do wniosków ogólnych, w jednej bajce powiedziane wprost, w innej troszkę ukryte. Przyjrzyjmy się zatem kilku bajkom i poszukajmy zawartych w nich morałów. Wśród najtrafniejszych i najbardziej znanych wymieńmy choćby takie bajki z morałem, jak Kruk i lis (napisana na wzór z Ezopa), Mysz i kot, Dwa żółwie, Szczur i kot, Malarze czy Jagnię i wilcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *