Bajka terapeutyczna – co to jest i w czym może pomóc?

Bajka terapeutyczna to historia z morałem, która pomaga dzieciom przezwyciężyć napotykane przez nich trudności, przede wszystkim lęk. Jaka powinna być bajka edukacyjna? Którym z dzieci może pomóc, a które nie potrzebują tego typu wsparcia?  https://www.cosycott.pl/rozek-dla-dziecka-i-niemowlaka

Bajka terapeutyczna to krótkie opowiadanie dla dzieci, które pomaga im zmierzyć się z problemami natury psychicznej, przede wszystkim lękowej.

Bajka terapeutyczna – remedium na trudne sytuacje

Bajka terapeutyczna przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Może być czytana samodzielnie przez dzieci albo na głos przez rodziców. Jej zadaniem jest pomoc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnymi emocjonalnie sytuacjami, na przykład z pojawiającymi się u dzieci stanami lękowymi, ucząc ich sposobów radzenia sobie z nimi. Kim są bohaterowie bajek tego typu? To zawsze postacie, z którymi dziecko może się utożsamić, małe zwierzątka, zabawki, dzieci. Wraz z bohaterem dziecko przeżywa trudne stany emocjonalne i uczy się, jak przezwyciężyć momenty kryzysu i jak przetrwać trudne chwile w życiu. 

Bajka terapeutyczna pomaga zmierzyć się z negatywnym odbiorem społecznym

Przebywając wśród rówieśników dziecko bardzo często musi mierzyć się z negatywnymi emocjami: z nienawiścią skierowaną przeciwko niemu, zawiścią, zazdrością. Wiele sytuacji społecznych generuje tak silne przeżycia jak wstyd czy poczucie winy. Bajka terapeutyczna uczy, jak radzić sobie z tego rodzaju negatywnymi społecznymi sytuacjami. Pomaga też odzyskać wiarę we własne siły i nabraniu poczucia własnej wartości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *