Bajki na dobranoc – tak czy nie? Oto trzy ważne powody, by czytać dzieciom przed snem

Bajki na dobranoc czytane przez rodziców przed snem czy ukochane przez dziecko filmy dla najmłodszych? Przed takim dylematem staje niejeden rodzic. Dlaczego tak ważne jest czytanie dzieciom? Dlaczego lepiej jest poczytać dziecku przed snem, niż włączyć mum film?

Bajki na dobranoc czytane pociechom przed snem mogą w ogromnym stopniu wpłynąć na rozwój najmłodszych. Pomagają im rozwijać wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i wspierają naukę czytania. Ale nie tylko. https://www.cosycott.pl/rozek-dla-dziecka-i-niemowlaka

Bajki na dobranoc pomagają zasnąć

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc? Opowiadanie historii przed snem to przede wszystkim świetny sposób, by dziecko wyciszyło się i zasnęło. Czy to każdego wieczoru, czy tylko w niedzielę wieczorem, czytanie opowieści przed snem z pewnością przyczyni się do tego, że dziecko się zrelaksuje i uspokoi. To udowodnione naukowo! Udowodniono także, że wszelkiego rodzaju ekrany, czy to tabletów, smartfonów, laptopów i telewizorów, emitują niebieskie światło, które opóźnia wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Czytanie książki sprzyja zasypianiu. Dzieci podekscytowane przed snem, śmiejące się i biegające będą miały o wiele więcej problemów z zasypianiem niż te, które w spokoju wysłuchają czytanej przez rodziców książki.

Bajki na dobranoc wzmacniają relacje z rodzicami

Opowiadania czytane przed snem skutecznie zacieśniają więzi łączące dzieci z rodzicami. Czas spędzany z dzieckiem jest bezcenny. Czasu spędzany z dzieckiem wzmacnia jego poczucie ważności: dziecko czuje, że liczy się w oczach swojego rodzica.

Bajki na dobranoc wzbogaca język dziecka

Bajki na dobranoc czytane przez rodziców są świetnym sposobem na poszerzenie słownictwa, poznanie nowych słów, nowych zwrotów, wyrażeń. Udoskonalają się słownictwo i gramatyka. Ale to nie wszystko. Dziecko uczy się także uważnego słuchania. Śledzenie narracji bajki na dobranoc wymaga uważności i koncentracji. Bajki na dobranoc uczą dzieci cierpliwości, bowiem muszą one nauczyć się czekać na zakończenie, jeśli chcą dowiedzieć się, jak skończy się opowiedziana historia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *